50-års jubileumsfest lördagen den 9 december

Lördagen den 9 december kl.15-20 firar vi föreningens värdiga ålder på ett värdigt vis!

Klicka på länken nedan om för mera information.

Lördagen den 9 december kl.15-20 hedrar vi jämna 50-år av arbete för finlandssvenska synskadade i mellersta Nyland med en jubileumsfest på hotell Scandic Park. Hjärtligt välkommen med och fira jubileumsåret med oss! Deltagarpriset är 20€. Vi ber att få er anmälan om deltagande senast måndag den 20 november. Anmälan mottagas i samband med betalningen. Eventuella uppvaktningar till förmån för föreningens rekreationsverksamhet kan riktas till Mary-Ann Frelanders fond (Aktia FI98 4055 0017 0118 14). Vid eventuella frågor kan du vända dig till distriktssekreterare Henrik, som nås på telefon måndag-onsdag 040 026 9553. 

Aktuellt

Lördagen den 11 november ordnas en teaterresa till Åbo svenska teater och föreställningen ”Something rotten”. Heldagsprogram. Gemensam busstransport tur och retur. Bussen åker via Kiasma kl.07:45 samt Folkhälsans seniorhus i Brunakärr kl.08:00. Tillbaka i Helsingfors är bussen vid 19-tiden på kvällen. För mera information och om deltagarpriser kontakta Henrik på kansliet, anmälningar senast måndagen 9.10.

Svenska synskadade i mellersta Nyland rf. sammankallar till stadgeenligt höstmöte lördagen den 28 oktober. Mötet hålls på Folkhälsans seniorhus i Brunakärr. Adress: Mannerheimvägen 97, 00280 Helsingfors / Mannerheimintie 97, 00280 Helsinki. Mötet börjar kl.11:00. Anmäl dig för lunch (kl.13:00) senast fredag den 20 oktober till distriktssekreteraren.

Välkommen kära medlem och njuta av naturens inverkan på våra sinnen med en dag i nationalparken i Noux, Esbo! Tag med dig dina barn eller anhöriga och gör oss sällskap. Vi gör en liten promenad och bekantar oss med sådana växt-arter som vi kan finna samt vilar benen vid en av eldstäderna och avnjuter kok-kaffe och plättar. Följ länken under för mera information.

Hösten bjuder på nya träffar för föreningens medlemmar, varannan måndag liksom under förra terminen. Välkommen med!

Kansliet har telefontid måndagar, tisdagar och onsdagar kl. 10-13. DS kan också vara anträffbar andra tider enligt överenskommelse.

Föreningens höstmöte återvalde enhälligt Petri Nokkala till styrelsens ordförande för år 2023. Mötet återvalde också Moncia Andersson till ledamot i styrelsen för perioden 2023-2024. Ny i styrelsen är Kenneth Ekholms, också för perioden 2023-2024. Styrelsens övriga ledamöter är Camilla Hellstedt och Marita Ikäheimonen. Styrelsen väljer inom sig vice ordförande i januari 2023.